Masło klarowane to alternatywa dla zwykłego masła, która jest bardziej zdrowa i ma intensywniejszy smak. Proces jego przygotowania jest prosty i można go wykonać w domu bez użycia specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się jak zrobić masło klarowane krok po kroku, mając pod ręką wyłącznie podstawowe produkty. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Jak się robi masło klarowane?

Po co się klaruje masło?

Ile czasu klaruje się masło?

Czym różni się masło klarowane od zwykłego?

Jak się robi masło klarowane?

Masło klarowane to produkt, który można dostać w wielu sklepach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać je samodzielnie w domu. Co ciekawe, do jego zrobienia potrzeba wyłącznie dwóch składników, a sam proces klarowania nie jest skomplikowany. Co do niego potrzeba i jak sklarować masło w kilku krokach?

Co jest potrzebne do wykonania masła klarowanego?

Aby zrobić masło klarowane, potrzeba tylko kilku składników: 

  • świeżego, niepasteryzowanego masła;
  • czystej wody. 

Jak klarować masło krok po kroku?

Masło klarowane robi się w zaledwie trzech prostych i szybkich krokach. Aby proces ten przebiegł pomyślnie, należy klarować masło w następujący sposób:

  1. Na samym początku masło należy roztopić na małym ogniu, a następnie delikatnie mieszać, aż powstanie górna warstwa skondensowanej białej piany i dolna ciecz o jasnozłotej barwie;
  2. Powstałą białą pianę należy usunąć, natomiast jasnozłotą ciecz odcedzić przez gęste sito lub gazę; 
  3. Masło może zostać użyte od razu lub po ostudzeniu w lodówce bądź zamrażalniku. Może być ono przechowywane w lodówce przez kilka tygodni. 

Po co się klaruje masło?

Wiadomo już, jak zrobić masło klarowane, ale dlaczego właściwie się to robi? Klarowanie masła ma kilka korzyści, zarówno zdrowotnych, jak i smakowych. Przede wszystkim pozwala usunąć wodę, która powoduje, że masło szybciej się psuje i ma mniej intensywny smak. Dzięki temu, że usuwa się ten składnik, masło klarowane jest mniej podatne na utlenianie się i może być przechowywane przez dłuższy czas bez utraty jakości

Ponadto masło klarowane zawiera mniej tłuszczów nasyconych i więcej nienasyconych, co czyni je zdrowszym wyborem w porównaniu ze zwykłym masłem. Klarowanie masła także intensyfikuje jego smak i zapach, co czyni je idealnym dodatkiem do potraw. Warto zauważyć, że niektóre tradycyjne kuchnie, takie jak kuchnia indyjska, wykorzystują masło klarowane jako podstawowy składnik w swoich potrawach.

Ile czasu klaruje się masło?

Czas klarowania masła zależy od kilku czynników, takich jak ilość masła i jego temperatura podczas procesu. W większości przypadków proces klarowania trwa od 15 do 30 minut. Nie należy jednak przyspieszać tego procesu poprzez podgrzanie masła na wyższej temperaturze, ponieważ może to spowodować, że masło straci swój smak i zapach. Ważne jest, aby delikatnie mieszać masło podczas jego topnienia, a następnie ostrożnie usuwać pianę i oddzielać ciecz od resztek mleka. Po zakończeniu procesu klarowania masło powinno być pozostawione do ostudzenia przed przechowywaniem. 

Czym różni się masło klarowane od zwykłego?

Masło klarowane i zwykłe masło różnią się nie tylko smakiem i zapachem, ale również konsystencją oraz trwałością. Klarowane masło jest przede wszystkim bardziej płynne i przezroczyste niż zwykłe masło, co wynika z usunięcia z niego skondensowanej białej piany i wody. Dodatkowo jest mniej podatne na utlenianie się i może być przechowywane przez dłuższy czas bez utraty jakości. Zawiera ono również mniej tłuszczu. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak się klaruje masło!